ПРАВИЛА
поведінки учнів
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про освіту» здобувачі освіти - вихованці, учні, які здобувають освіту за будь-яким видом та формою здобуття освіти.
Права та обов’язки учнів визначаються Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» та іншими законодавчими актами. Учні можуть мати також інші права та виконувати обов’язки, передбачені законодавством та установчими документами закладу освіти.
Відповідно до ст. 53 Закону України «Про освіту» учні як здобувачі освіти мають право на:
навчання впродовж життя та академічну мобільність;
індивідуальну освітню траєкторію, що реалізується, зокрема, через вільний вибір видів, форм і темпу здобуття освіти, закладів освіти і запропонованих ними освітніх програм, навчальних дисциплін та рівня їх складності, методів і засобів навчання;
якісні освітні послуги;
справедливе та об’єктивне оцінювання результатів навчання;
відзначення успіхів у своїй діяльності;
свободу творчої, спортивної, оздоровчої, культурної, просвітницької, наукової та науково-технічної діяльності тощо;
безпечні та нешкідливі умови навчання;
повагу людської гідності;
захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, булінгу (цькування), дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти;
отримання соціальних та психолого-педагогічних послуг як особа, яка постраждала від булінгу (цькування), стала його свідком або вчинила булінг (цькування);
користування бібліотекою, оздоровчою інфраструктурою закладу освіти та послугами його структурних підрозділів у порядку, встановленому закладом освіти відповідно до спеціальних законів;
доступ до інформаційних ресурсів і комунікацій, що використовуються в освітньому процесі та науковій діяльності;
особисту участь в учнівському самоврядуванні та на інші необхідні умови для здобуття освіти, у тому числі для осіб з особливими освітніми потребами та із соціально незахищених верств населення.
Здобувачі освіти зобов’язані:
виконувати вимоги освітньої програми (індивідуального навчального плану за його наявності), дотримуючись принципу академічної доброчесності, та досягти результатів навчання, передбачених стандартом освіти для відповідного рівня освіти;
поважати гідність, права, свободи та законні інтереси всіх учасників освітнього процесу, дотримуватися етичних норм;
відповідально та дбайливо ставитися до власного здоров’я, здоров’я оточуючих;
дотримуватися установчих документів, правил внутрішнього розпорядку закладу освіти, а також умов договору про надання освітніх послуг (за його наявності);
повідомляти керівництво закладу освіти про факти булінгу (цькування) стосовно здобувачів освіти, педагогічних, інших осіб, які залучаються до освітнього процесу, свідком яких вони були особисто або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.
Здобувачі освіти мають також інші права та обов’язки, передбачені законодавством та установчими документами закладу освіти.
Забороняється залучення здобувачів освіти під час освітнього процесу до виконання робіт чи до участі у заходах, не пов’язаних з реалізацією освітньої програми, крім випадків, передбачених рішенням Кабінету Міністрів України.
Загальні правила поведінки
Учень приходить в освітній заклад за 15-20 хвилин до початку занять, займає своє робоче місце з першим дзвінком, готує необхідне навчальне приладдя.
Заборонено приносити зброю, в т. ч. ножі, вибухові, вогненебезпечні речовини; спиртні напої, сигарети, наркотики, психотропні речовини й отрути.
Забороняється вживання непристойних виразів і жестів.
Забороняється самовільно, без дозволу педагогів, в урочний час покидати освітній заклад.
У разі пропуску занять батьки учня (особи, що їх заміняють) зобов'язані повідомити класного керівника про причину його відсутності на заняттях.
Учень повинен шанобливо ставитися до старших, піклуватися про молодших.
Учні повинні берегти майно ліцею, акуратно ставитися як до свого, так і до чужого майна, дотримуватися чистоти й порядку на території закладу.
Учні, які знайшли загублені, на їхню думку, речі, повинні здати їх черговому, який знаходиться на першому поверсі закладу.
Неприпустимими формами поведінки є застосування фізичної сили, залякування й знущання стосовно інших учасників освітнього процесу.
Поведінка на уроках
Коли вчитель заходить у клас, учні встають, вітаючи його.
Під час уроку забороняється шуміти, відволікатися самому та відволікати однокласників від занять розмовами, іграми й іншими справами, що не стосуються уроку.
Якщо під час занять учню необхідно вийти з класу, то він повинен спитати дозволу вчителя, піднісши руку.
Якщо учень хоче поставити запитання вчителеві або відповісти на запитання педагога, він підносить руку.
Учень має право ставити запитання вчителеві на уроці, якщо не зрозумів навчальний матеріал під час пояснення.
Учень має право в коректній формі відстоювати свою точку зору й свої переконання при обговоренні різних спірних і неоднозначних питань.
Поведінка учнів на перервах
Перерва - особистий час кожного учня. Школяр може його проводити за власним бажанням, однак не заважаючи іншим.
Під час перерви учень зобов’язаний забезпечити порядок на своєму робочому місці, підготувати необхідне навчальне приладдя до наступного уроку.
Під час перерви учні можуть вільно пересуватися по закладу, окрім тих місць, де їм заборонено перебувати в цілях безпеки.
Забороняється під час перерв бігати сходами, перебувати поблизу відчинених вікон та в місцях, не пристосованих для ігор.
Забороняється під час перерв штовхатися та застосовувати фізичну силу один до одного.
У ліцеї категорично забороняється тютюнокуріння.
Категорично заборонено сидіти на підвіконнях при відчинених вікнах.
Під час перерв, задля збереження життя та здоров’я, з метою уникнення випадків травматизму серед учнів, учням категорично забороняється залишати будівлю освітнього закладу.
На перервах учні мають право звернутися до класного керівника, чергового учителя, дирекції закладу по допомогу, якщо проти них здійснюються протиправні дії.
Поведінка учнів у їдальні
Приходити у їдальню після закінчення уроку у визначений час.
Перед споживанням їжі ретельно вимити руки.
Дотримуватися норм етикету, правил безпеки.
Розмовляти під час їди неголосно, щоб не турбувати тих, хто їсть поряд.
Прибирати стіл після вживання їжі.
Дбайливо ставитися до майна шкільної їдальні.
Шанобливо ставитися до працівників їдальні.